Öğr. Gör. Marzena Maria KIZILAY

marzenakizilay@aku.edu.tr

Eğitim Durumu

1984 yılında Varşova-Polonyada doğdu. Müzik çalışmalarına org sanatçısı ve müzik öğretmeni Waldemar Pawlik ile piyano dersleri ile başladı. Profesyonel olarak müzik eğitimine 1996 yılında Wołomin Lutoslawski müzik okulunda başladı. İlk derece eğitimi süresince Elżbieta Chmielewska ile piyano, Barbara Musiej ile viyolonsel çalıştı ve 2000 yılında tamamladı. Eğitiminin ikinci bölümünde ünlü viyolonsel sanatçısı ve uzun yıllar boyunca Varşova oda orkestrasında viyolonsel grup şefliği görevini yürüten Mariola Palczewska ile viyolonsel, dünyaca ünlü şef, besteci Prof. Szymon Kawalla ile oda müziği çalıştı. 2006 yılında Wołomin müzik okulunun ikinci derece eğitimini, Wołomin şehrinde bulunanWacława i Zofii Nałkowskich Müzesinde gerçekleştirdiği resital ile tamamladı. Aynı yıl Krakow Müzik Akademisi’nin giriş sınavlarını kazandı. 2007 yılında Akademi dekanı, konser sanatçısı ve pedagog Prof. Urszula Marciniec-Mazur’un daveti üzerine Wroclawdaki Karol Lipinski müzik akademisine geçiş yaptı. Burada Profesör Urszula Marciniec-Mazur ile viyolonsel, piyanist ve oda müziği sanatçısı Anna Przyjemska ile oda müziği, Wroclaw filarmoni orkestrası üyesi Alina Wojtowicz ile eşlik çalıştı. “Öğretme ve öğrenme sürecinde motivasyonun yeri” başlıklı teziyle 2009 yılında mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini ise 2011 yılında yazmış ve savunmuş olduğu “Müzik ve siyaset- müzik yapmanın sonuçları, çağlar süren bağımlılıkları ve bağlantıları”başlıklı tezi ile tamamladı.

Çalışma Hayatı

2011 yılından itibaren Wolomin Witold Lutoslawski Müzik Okulu’nda çello öğretmeni olarak çalıştı. 2012 yılında kurucuları arasında bulunduğu Ars Polonia oda müziği grubu ile Varşova ve çevresinde birçok konser vermiştir. Aynı yıllarda Prof. Szymon Kawalla tarafından kurulan ve yönetilen birçok oda orkestrası projesine katıldı. 2014 ve 2015 yılında Ankara’da Polonya Büyükelçiliği’nde solo resitaller verdi. 2013 yılından bu yana Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda çello ve oda müziği öğretmenliği yapmakta.

Yürüttüğü Dersler

Viyolonsel, Oda Müziği

Yayınları

Hisarlı Ahmet Sempozyumu 2013 “Power of Industry in Music World”

Hisarlı Ahmet Sempozyumu 2014 “MostFamousPolishComposers, TheirCities, InspirationsAnd Music Choices”

Konserleri

Akademik eğitimi süresince orkestra, oda müziği ve solo olarak bir çok konserde yer aldı. Bunlardan bazıları arasında Wrocław Filarmoni salonunda, Leopoldinum Salonunda ve Wroclaw Üniversitesi katedralinde gerçekleşen orkestra konserleri, Wrocław müzik derneğinde vermiş olduğu solo ve oda müziği konserleri sayılabilir.

24 Şubat 2020, Pazartesi 2977 kez görüntülendi