Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Çocuk ve Gençlik Orkestrası / Afyon CAKA “10. Yıl Özel Konseri” Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konsere Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen, Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Çağhan Adar,  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ile çok sayıda sanatsever katıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Filiz Yıldız ve Müzik Öğretmeni Gülşah Tazegül’ün hazırladığı orkestrada 40 öğrenci yer aldı. Orkestra düzenlemelerini Afyon CAKA Kurucu Başkanı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen’in, şefliğini ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Doç. Bahadır Çokamay’ın yaptığı konserde CAKA, iki eserini projenin baş mimarı dünyaca ünlü keman sanatçısı Prof. Dr. Cihat Aşkın ile seslendirdi.

Aynı zamanda orkestraya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğr. Elm. Merve Çokamay flüt, Dr. Öğr. Üyesi Koray Ay korno, AKÜ Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Veli Yöntem kemençe, Öğr. Elm. Salih Aydoğdu gitar, Öğr. Gör. Marzena Maria Kızılay çello, Öğr. Elm. Umut Aktürk kontrabas, Müzik Öğretmeni Anıl Yürük keman, AKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans öğrencileri Furkan Gültekin bas gitar, Sergen Sağdıç piyano, Fırat Harput perküsyon ile destek oldu. AKÜ Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Kerem Aksen ve öğrencilerden Güler Göktaş, Saygın Sakaryalı ve Edanur Düğer ise konsere sesleri ile renk kattılar. Murat Yıldız ise konserde tonmaister olarak görev aldı.

Konserde seslendirilen ilk 6 eser Prof. Dr. Uğur Türkmen tarafından bu orkestra için bestelendi. Diğer eserler ise yine Türkmen tarafından orkestra üyelerinin seviyelerine uygun bir şekilde düzenlendi. Flüt ve korno çalışları için düzenlemeler ise Doç. Bahadır Çokamay tarafından yapıldı.

CAKA Hakkında

CAKA (Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları), dünyaca ünlü keman sanatçısı Prof. Dr. Cihat Aşkın’ın 2001 yılında Bursa’da başlatmış olduğu projesidir. Proje, Aşkın’ın çocukların yetiştirilmesine verdiği değer ve müzik eğitiminin yaygınlaşmasına gösterdiği büyük önem sonucunda birçok ilde yaygınlaşmış ve pek çok öğrencinin keman eğitimi almasını sağlamıştır. Afyon CAKA şubesi 2013 yılında açılmıştır.

18 Ocak 2023, Çarşamba 143 kez görüntülendi