DEVLET KONSERVATUVARI HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Kuruluş ve Sayısal Görünüm

1999 Kurulan, 2001-2002 Eğitim Öğretim yılında öğrenci almaya başlayan Devlet Konservatuvarının 227 öğrencisi, 12 yarı zamanlı 40 tam zamanlı 52 eğitimcisi var.

Bölüm Yapılanması

Konservatuvarda “Müzik Bölümü-Türk Halk Müziği Bölümü-Türk Sanat Müziği Bölümü ve Sahne Sanatları Bölümü” eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Öğretilen Çalgılar

Konservatuvarda; keman(Türk-Batı), viyola, çello (Türk-Batı), kontrbas, piyano, klarinet, trompet,tanbur, ney, klasik kemençe, ud, kanun, ritim sazlar (kudüm-daire-bendir-tef),bağlama, kabak kemane, tar, zurna, kaval, mey enstrümanları öğretilmekte.

Lisansüstü Eğitim

Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı her yıl yüksek lisans ve sanatta yeterlik programlarına mesleki müzik eğitimi veren kurumlarımızdan mezun olan öğrencileri kabul eder.

Protokol

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü İle Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı İşbirliği Protokolü imzalanarak üç (3) ve dördüncü (4) sınıf öğrencilerimizi ilköğretim ve liselerde korolar kurabilmekte, çalgı aleti kursları açabilmekte.

Bilimsel ve Sanatsal Etkinlikler

Konservatuvar 2008-2009 eğitim öğretim yılında; 65, 2009-2010 eğitim öğretim yılında 102, 2010-2011 eğitim öğretim yılında 82, 2012-2013 eğitim öğretim yılında 132, 2013-2014 eğitim öğretim yılında 102, 2014-2015 eğitim öğretim yılında 105 bilimsel ve sanatsal etkinlik düzenlemiştir. Yurt içi ve dışı konserler, sempozyum ve kongre katılımları, konferans, panel, çalıştay, radyo tv programları bu etkinliklerden bazılarıdır

Çocuk ve Gençlik Koroları

Konservatuvarın minikler (6-8 yaş), çocuk (9-14 yaş), gençlik (14-18 yaş) koroları Cumartesi ve Pazar günleri Atatürk Kültür Merkezinde düzenli olarak çalışmaktadır.

Müzik Toplulukları

Konservatuvarın; Türk Halk Müziği Topluluğu, Türk Sanat Müziği İcra Topluluğu, Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, Akademik Çok sesli Koro’su, Kocatepe Akademik Orkestra’sı faaliyetlerine devam etmektedir.

Uluslararası Marsyas Kültür Sanat ve Müzik Festivali

Konservatuvarımız öncülüğünde, Güzel Sanatlar Fakültesi desteğiyle “Dünyanın İlk Müzik Yarışmasının Yapıldığı Yer” olan Dinar’da Dinar Belediyesi işbirliğiyle Uluslararası Marsyas Kültür Sanat ve Müzik Festivali Düzenlenmekte. Festival kapsamında yarışmalar (enstrüman), sempozyum, belgesel gösterimi, panel, sergi ve üç müzik türünde konser etkinlikleri var. Sosyal Sorumluluk ilkesinde“akademik” bir bakış açısıyla gerçekleştirilen festival üniversitemiz ve Afyonkarahisar ilinin tanıtımında büyük bir görev üstlenmiş durumda.Koordinatörlüğünü Konservatuvar müdür yardımcısı Fakı Can YÜRÜK’ün yaptığı  festivalin web adresi www.marsyasfestivali.com

Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu

Konservatuvarımız ve Kütahya Güzel Sanatlar Derneği işbirliğinde; Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı, Dumlupınar Üniversitesi, Üniversitemiz, Kütahya Güzel Sanatlar Lisesi, destekleriyle Kütahya ilinde “Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu” düzenlenmekte. Kütahya türkülerinin kaynak kişisi Hisarlı Ahmet adına düzenlenen ve ülkemizdeki müzikoloji çalışmalarına destek olan sempozyumun düzenleme kurulu başkanı Doç.Dr. Uğur TÜRKMEN. Sempozyumun web adresi www.hisas.org.tr

Uluslararası Sultan Divani ve Mevlevilik Sempozyumu

Konservatuvarımız öncülüğünde başlatılan, Üniversitemizin seçkin bilim insanları işbirliğiyle ve Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı, Afyonkarahisar İl Kültür Müdürlüğü, Afyonkarahisar’lı iş adamları ve sanayicilerinin desteğiyle düzenlenen “Uluslararası Sultan Divani ve Mevlevilik Sempozyumu her yıl Haziran aylarında gerçekleşiyor. Hz. Mevlânâ’nın yedinci nesil torunlarından ve başta Afyonkarahisar Mevlevihane’si olmak üzere Anadolu’da ve Anadolu dışında birçok Mevlevihane’nin açılmasına ve bu yolla Mevleviliğin yayılmasına öncülük eden. Sultan Divani adına düzenlenen sempozyumun düzenleme kurulu başkanlığını Yrd.Doç. Dr. Mustafa Oner UZUN yapmakta. Sempozyum web adresi  www.sultandivani.aku.edu.tr

 

23 Nisan Korolar Şenliği

Konservatuvarımız Afyonkarahisar Belediye Başkanlığının desteği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde her yıl “23 Nisan Korolar Şenliği” düzenlemekte. 2011 yılında 28 koro ve toplamda 900 çocuğun yer aldığı şenliğe 2012 yılında 2000, 2013 yılında 3000 çocuk katılmıştır. Şenliğin Ulusal olması yönünde adımlar atıldı ve ülkemizin dört bir yanından çocuklarımızın Afyonkarahisar iline gelmesi,Kocatepe’yi ziyaret etmesi yönünde çalışmalar yapıldı. Düzenleme kurulu başkanlığını Doç. Dr. Emel Funda TÜRKMEN’in yaptığı şenliğin web adresi www.konservatuvar.edu.tr

Amatör Çalgıcılar Konserleri

Konservatuvar müziğe“amatörce” meraklı bireylerle de ilgilenmekte, yaşı ne olursa olsun nitelikli çalgı eğitimi alan her bireyi sahneyle tanıştırmakta. İlki 2007 yılında yapılan ve sadece 11 çocuğun sahneye çıktığı “Amatör Çalgıcılar” konserlerinin altıncısı  geçtiğimiz Haziran ayında yapıldı ve 200 çocuk ve genç sahneye çıktı. İçlerinde profesyonel müzik eğitimine yönelenlerinde olduğu bu yeteneklerin bulunması çalışmaları özveri ile devam etmekte. “Amatör Çalgıcılar” Konserleri her yıl  Haziran ayında gerçekleşiyor. Konserin düzenleme kurulu başkanlığını Öğr. Elm. Filiz Yıldız yürütmekte. Web adresi ise www.konservatuvar.aku.edu.tr

Müzik Eğitimcileri Çalıştayları

Konservatuvarımız bulunduğu ilde müzik öğretmenlerinin düzenli olarak toplanmasını sağlayan,akademik gelişimlerine katkıda bulunan, uzman akademisyenleri davet ederek müzik öğretmenlerinin hizmet içi eğitimine destek olan, bunu her yıl düzenli olarak gerçekleştiren ülkemizdeki “tek” kurum. “Müzik Eğitimcileri Çalıştay”ı ülkemizdeki diğer mesleki müzik eğitimi veren kurumlar tarafından da model alınmakta. Düzenleme kurulu başkanlığını Doç. Dr. Emel Funda TÜRKMEN’in yaptığı Çalıştay’ın yedincisi  geçtiğimiz Kasım ayında gerçekleşti. Web adresine www.konservatuvar.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Hz. Mevlânâ’yı Anma ve Vuslat Törenleri

738. Hz. Mevlânâ’yı Anma ve Vuslat Törenleri bu yıl kurulan bir komisyon tarafından konservatuvarımız öğretim elemanlarının özverili çalışmalarının desteği ile başlatılmıştır. Genel Koordinatörlüğünü Öğr. Gör. Uğur Erdem ÜRER' in yürüttüğü etkinliklerde panel, sergi, konser ve Mevlevi ayini yer almakta.

İhvan-ı Musiki Toplantıları

Konservatuvarımız Meşk geleneğini bu toplantılarla sürdürmekte. Her ayın son Çarşamba günü yapılan toplantılarda Burak Kaynarca/ud, Ömer Bildik/ney, Kenan Savaş/kanun ve Özlem Elitaş solist olarak yer almakta. Her toplantıda alanında uzman bir misafir dinleyenlere bilgi ve tecrübelerini aktarmakta.

Uluslararası İlişkiler

İspanya-Polonya-Macaristan-Portekiz-Kore-Cezayir-Almanya-Mısır vb. ülkeler ile ikili ilişkiler kurulmuştur ve bilimsel ve sanatsal faaliyetle rgerçekleştirmektedir.

 

Yeni Konservatuvar Binası

Yeni Konservatuvar Binası’na 2012 Kasım ayında taşınılmıştır. Çağdaş ve akılcı üniversitemize yakışır yeni konservatuvar binası Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde yer almaktadır.

İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi

 

Konservatuvarımız bünyesinde kurulan ve İşadamı İbrahim Alimoğlu tarafından finansı gerçekleştirilen müze Avrupa’nın sayılı müzelerinden biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. 400’ü aşkın enstrüman’ın yer aldığı müzede sanatçılara ait kişisel eşyalar ve enstrümanlar yanında plak,pikap ve kitaplar yer almaktadır. 

 

 

HIZLI ERİŞİM